Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
Kidzania İstanbul – Benim Mutlu Ailem
Home / Anne Kafe / @annenindilinden / Kidzania İstanbul

Kidzania İstanbul

Hafta sonu bizim kuzuyu Ak-asya AVM’deki Kidzania’ya götürdük.

 Her ne kadar 4-14 için deselerde 2-3 için de bilet olduğunu görünce onlar içinde birşeyler vardır diye düşündüm ve biz kıza 3 yaş bileti aldık. bizimki 3,5 yaşında. Hemde 3 yaş 30 tl, 4 yaş üstü 50 tl idi, neden daha fazla verelim dedim. Ancak yukarı çıkınca gödük ki kidzania aslında 4 yaş üstü için tasarlanmış. Sanırım küçük çocuklu aileler büyüğü tecrübe edinirken küçüğü sıkılmasın diye yapılmış. Ancak bu durumun sitede açıkça belirtilmesi gerekiyor bence. Mesala aktivitelerin tanıldığı sayfada o aktivitenin kaç yaş üstü olduğu da yazılabilir. Zira bazı aktiviteler için yaş ve boy sınırı da aranıyor.

Bu rada anne-babalar için ücret alınmıyor, belirtelim. Girişte herkese saat gibi bir şey takılıyor. Tüm aile bu saatler aracılığı ile birbirine bağlanıyor. İçeri giren anne-baba çocuk çıkmadan çıkamıyor. Anne-babalarında vakit geçirebileceği kafeler de var içeride.

Gelelim 2-3 yaş için olan bölümlere. 2 farklı bölüm var. Biri  bir kreş odasından farksız. Oyuncaklar, legolar farklı aktivite malzemeleri var. Kuru boya, sulu boya, pastel boylar ve kidzania’nın yeşil saçlı çocoğunun resmi  var çocukların boyması için. Bir mini bateri var. Birde 18-20 yaşlarında bir gözetmen kız var. Daha çok veliler çocukları ile oynuyor.

Diğer bölüm ise bir minyatür ev. Banyo, mutfak, yatk odası ve oturma odası var. Oturma odasında bir piyona var. Yatak odası şişme balonda yapılmış yatklar ve zemine sahip. Çocuklar burda zıplamaca oynayabilir. Banyoda büyük bir küvet var için top dolu. Top havunda çocuklar iyi zaman geçiriyor. En güzel düşünülmüş yeri ise mutfak. Ocak,fırın, mikrodalga, buzdolabı, mikser, meyve sıkacağı, ekmek kızartma makinası herşey var. Ancak bunlardan sadece ocak ve buzdolabı kullanılabiliyor. Diğerleri sabit, açılmıyor. Yani görüntü var ses yok 🙂 Diğer taraftan her türlü sebze ve meyve, tavuk,et,ekmek yenebilecek herşeyin plastikten yapılmış minyatürleri mevcut. Amerikan Servis, tabak, çatal, bıçak, kaşık var, tencere,tava,bardak, servis kaşıkları var. Bizim kuzu masamızı kurdu, bize yemek yaptı yedirdi onlarla. Bu bölüm güzel anlıyacağınız.

Toplamda bakıldığında 2-3 yaş bölümü kreşe giden bir çocuk için pek değerli bir yer değil. 30 tl etmez. Diğer atarftan çok kalabalık olursa oynak için çocuğa sıra gelmes, anne babanın bekleyeceği yer olmaz.

4 yaş üstü için ise farklı bir vakit geçirme ortamı. Oldukça eğlenceli. İçinde tecrübe edeceği bir çok aktivite bölümü var. Reklamlarında sanki sadece meslekler varmış gibi görünsede öyle değil. İşleyiş şöyle:
Çocuk girişte kendisine verilen çeki bankada bozdurmakla başlıyor işe. Yrıca bir harita veriyorlar, hangi aktivitenin nerede olduğunu gösteren. Ondan sonra istediği bölüme belli bir miktar para karşılığı geçiyor. İlgili bölümde programı bitince de farklı bir bölüme geçiyor. Bazı bölümlerde sıra beklemk gerekiyor. itfaiye, pilotluk, ameliyathane gibi…

Aktivite bölümlerinden bazıları (gerçek hayatın minyaturu gibi), Bazı bölümlerin sponsorları var.:

 • Acıbadem hastanesinin ameliyathanesi, ambulansı
 • Eyüpoğlunun itfaiyesi
 • Ülker’in çikolata-pasta-süt yapma yerleri
 • Cocacola’nın kola yapma bölümü
 • Bir gözlükçü
 • Bir dişçi
 • Ford’un araba geliştirme bölümü
 • pronet’in güvenlik bölümü
 • bir tasarım atölyesi
 •  Migros’un marketi, kasiyer ve alış veriş tecrübesi
 • araba parkuru
 • pilot eğitimi bölümü
 • gazete

anlıcağınız aklınıza gelen bir iki meslek değil çok farklı alanlar mevcut.
aktivite bölümlerinin tüm listesi burada mavcut: http://istanbul.kidzania.com/tr-tr/activities

Özetle 4 yaş üstü için gerçekten süper bir yer.2-3 yaş eğer kreşe giden bir çocuksa çok gereksiz.

Paylaş

About annenindilinden

Blog yazmayı seven iki kız annesi. Daha doğrusu anne olmayan çalışan bir bilgisayar mühendisi :D. Annelik tecrübelerini paylaşmak için burada. Sloganı: Tecrübe > teori.

Check Also

Bilsem Sınavı (4)

Merhaba Sevgili Veliler, Yazı dizimizin dördüncüsü ile birlikteyiz. Önemli bir konuda önemli şeyler yazmaya devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir