Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Blogger_Importer has a deprecated constructor in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/blogger-importer/blogger-importer.php on line 44
Bilsem Sınavı (2) – Benim Mutlu Ailem
Home / Baba Kafe / @ilgilibaba / Bilsem Sınavı (2)

Bilsem Sınavı (2)

Merhaba Sevgili Veliler,

Yazı dizimize devam ediyoruz.  Bu yazıda, yine tecrübî bilgilerimize dayanarak, şu konuya açıklık getirmeye çalışacağız:

Bilsem sınavına nasıl başvurulur?

Kızım 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 1. sınıfta idi. Bu yılda başvuru süreci şöyle gerçekleşti (Belki daha sonra bu süreç değişir. MEB sitesini mutlaka takip edin). Bu süreçte olması gereken ve MEB’in oturtmak istediği sistem aslında şudur: Sınıf öğretmeni genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında (Bilsem bu üç alanda öğrenci alıyor) akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiğini düşündüğü öğrencileri Bilsem sınavı için aday gösterir. Aday gösterilmesiyle birlikte bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci başlar. Ancak; sınıf öğretmenimiz bizim sınıfımızdan  kimseyi aday göstermek istemedi. Öğretmenimizden talep etmemiz üzerine kızımızı da aday gösterdi. Şunu vurgulamak istiyorum; çocuğunuz öğretmeniniz tarafından aday gösterilmese dahî siz talep ediniz. Aday gösterecektir. Aday gösterme aşamasından sonra ise resmi başvuru süreci başlıyor. Bu süreci de sınıf öğretmeniniz yapmak durumunda. Yani ne veliler ne de öğrenciler sınava başvuru sürecinde aktif olmak durumunda değil. Biz böyle tecrübe ettik; böyle olduğunu gördük. Sınıf öğretmeni aday gösterdiği öğrencilerin yetenek alanlarına (genel zihinsel, resim, müzik) göre gözlem formlarını e-okul sistemi üzerinden doldurur. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 14 Kasım – 09 Aralık 2016 tarihleri arasında bu süreç tamamlandı. Öğretmeninizle arada bir görüşerek resmi başvuruyu yapıp yapmadıklarını öğrenmenizde fayda var. Çünkü bazı velilerden öğrendiğimiz kadarıyla bilsem sınavını önemsemeyen, işini önemsemeyen sınıf öğretmenleri olabiliyormuş. İnşallah böyle bir öğretmenle karşılaşmazsınız. İşin özeti şudur: Her ne kadar okul-sınıf öğretmeni başvuru sürecinden sorumlu olsa da ve size herhangi bir görev düşmese de öğretmeninizin ne yaptığını takip etmeniz gerekiyor.

Son olarak; okulların açılması ile birlikte MEB web sitesini arada bir ziyaret edin. Bilsem ile ilgili duyuru olup olmadığını kontrol edin. Böylelikle, süreci kaçırmamış olursunuz.

İyi günler,

Paylaş

About ilgilibaba

Check Also

OKULLAR BAŞLADIIIIIIIIII

  Merhaba; Ve okullar başladı. Nihayet mi desek, Eyvah mı desek zaman zaman değişiyor açıkçası. Benim …

Özel eğitim serüvenimiz: Devlet raporu alsak mı almasak mı?

Uzun bir aradan sonar tekrar merhaba, Bloğa yazamadığım bu süre boyunca biz iş sebebiyle Türkiye’den …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir