Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
Bilsem Sınavı (3) – Benim Mutlu Ailem
Home / Baba Kafe / @ilgilibaba / Bilsem Sınavı (3)

Bilsem Sınavı (3)

Merhaba Değerli Veliler,

Bilsem’le ilgili yazı dizimize devam ediyoruz. Çok önemli bir mevzu ile daha karşınızdayız.

Cevaplamaya çalışacağımız soru şu: Bilsem sınavı hangi aşamalardan oluşmaktadır? Bu soruyu da diğer soruları cevaplarken yaptığımız gibi mevzuatı ve kendi tecrübelerimizi harmanlayarak cevaplamaya çalışacağız.

Sınav üç aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşamasında; sınıf öğretmeni öğrencinin yetenek alanına uygun gözlem formu doldurur. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında bu aşama 14 Kasım 2016 – 9 Aralık 2017 tarihleri arasında tamamlandı. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bu tarihi sakın kaçırmayın. Sınıf öğretmeninizin çocuğunuzu kendiliğinden aday göstermesini beklemeyin. Size somut bir bilgi vereyim. Bir öğrenci sınavı kazanır. Velisi, Bilsem merkezine kaydettirmek için gerekli olan öğrenci belgesini almak üzere okula gider. Belgeyi verecek olan öğretmen-müdür, bırakın tebrik etmeyi şöyle der: “Bu sınava kazanıyorlar, sonra bir-iki kez gönderip sonra Bilsem’i bırakıyorlar”…Hakikaten çok kötü bir yaklaşım. Demek istediğim, okulunuzdan, müdürünüzden, sınıf öğretmeninizden otomatik olarak çok ilgili bir tavır beklemeyin. Bence genel yaklaşım bu olmalı. Tabiiki çok önem veren öğretmenlerimiz vardır. Onları tenzih ediyorum. Velhasıl; bu süreyi kaçırmayın. Sınıf öğretmenimiz bu aşamada öğrenciyi 2 alandan adaya gösterir. (Sınav 3 alandan oluşmaktadır: Genel yetenek, resim ve müzik) Kızım genel yetenek ve resim alanlarında aday gösterilmişti. Aday gösterilme sürecinde biz öğretmenimizden kızımızı aday göstermesini talep ettik. Öğretmenimiz, esasında, birinci sınıfta hiçbir öğrencisini aday göstermeyi düşünmediğini belirtmişti. Ancak talebimizi kabul etti sağ olsun.

İkinci aşamasında; aday gösterilen öğrenciler grup tarama uygulamasına tabi tutulur. Diğer aşamalardan farkı olmayan şunlar oluyor bu aşamada: Size sınava giriş belgesi geliyor. Bu belgede çocuğunuzun hangi tarihte, hangi saatte ve hangi okulda sınava gireceği yazılı oluyor. Sınava sadece öğrenciler alınıyor tabiiki. Yaşları küçük diye veliler de içeri alınmıyor. Sizler de her sınavda olduğu gibi dışarda dua ederek vakit geçiriyorsunuz:). Öğrenciler toplu olarak sınava alınıyor. Sınav tablet bilgisayar üzerinde yapılıyor. Dolayısıyla çocuğunuzun tablet kullanmaya aşina olması lazım. Aksi takdirde sınavı yapamayacaktır. Önemli bir mesele bu.

2016-2017 eğitim-öğretim yılında, öğrenciler 11 Şubat 2017 – 9 Nisan 2017 tarihleri arasında bu sınava girdiler. Yani tüm öğrenciler aynı tarih ve saatte sınava alınmadı. Farklı tarih ve saatlerde guruplar halinde sınava alındı. Onun için gurup tarama aşaması deniyor. Bu aşamada başarılı olan öğrenciler üçüncü aşamaya girmeye hak kazanıyor: 2016-2017 eğitim öğretim yılında alınan maksimum puan 600 idi. Türkiye ortalaması ise 320 idi. Bu ortalama puanın geçen öğrenciler 3. aşamaya girmeye hak kazandı. Kızım 360 aldı ve üçüncü aşamaya geçti. Böylelikle genel yetenek ve resim alanlarından sınava girme hakkını elde etti.

Üçüncü aşamasında;  grup tarama aşamasında filtrelenen (geçen) öğrenciler bireysel değerlendirme aşamasına alınır. Bu aşamada da yine size sınava giriş belgesi verilir. Bu belgede hangi okulda, hangi tarih ve saatte olmanız gerektiği yazılır.

Kızım 9 Haziran 2017 tarihinde girmişti. Sınav, adından da anlaşılacağı gibi, bireysel olarak yapılır. Yani her öğrenci tek başına sınava alınır. Kızımın sınavı 30 dakika kadar sürdü.

14 Temmuz 2017 tarihinde ise sınav sonuçları açıklandı ve kızımın genel yetenek alanını kazandığını; resim alanını ise kazanamadığını öğrendik.

Değerli veliler, burada noktalıyorum. Yazı dizimizin 4. parçasında ise “Bilsem sınavına nasıl hazırlanmak gerekir?” sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Mutluluklar dilerim,

 

Paylaş

About ilgilibaba

Check Also

Arabanızı Neden Okulun Bir Sokak Önüne Park Etmelisiniz?

Ben bir okul öncesi öğretmeniyim; her sabah okula arabamla gidiyorum. Çevremde birçok okul var, okula arabalarıyla bırakılan çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir