Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
Bilsem Sınavı (4) – Benim Mutlu Ailem
Home / Baba Kafe / @ilgilibaba / Bilsem Sınavı (4)

Bilsem Sınavı (4)

Merhaba Sevgili Veliler,

Yazı dizimizin dördüncüsü ile birlikteyiz. Önemli bir konuda önemli şeyler yazmaya devam ediyoruz.

Konumuz bilsem sınavına nasıl hazırlanabileceğimizle ilgili..

Arkadaşlar, herşeyden evvel -aslında çok belirgin olan- şu hususu tekraren belirtelim. Bu bir sınav..En küçüğü ilk okul birinci sınıfta olan çocuklarımız birbirleriyle ve zamanla yarışıyor…Sınava giren bütün öğrenciler Bilsem öğrencisi olmaya hak kazanamıyor. Dolayısıyla bunu hatırda tutalım. Ancak; süreç boyunca çocuklarımız üzerinde sınav baskısı oluşturmayalım. Telaş etmeyelim. Aksi takdirde çocuklarımız üzerinde izleri zor silinir tesirler bırakabiliriz. Bir de hazırlık sürecini çok uzun bir zamana yayalım. Nasıl mı? Okumaya devam edin lütfen..

Benim çocuğum zaten zeki..Onun için hazırlanmasına gerek yok diyenler –kanaatimce – yanlış düşünüyor. Neden mi?

Eğer çocuğunuzu sınava dönük hazırlamazsanız çocuğunuz sınav esnasında sınavın içeriğine adapte olmakta çok zorlanabilir. Dolayısıyla; sınav esnasında aslında rahatlıkla cevaplamasını beklediğiniz soruları yanlış cevaplayabilir. Sınavda heyecanlanabilir, o esnasında soruyu hemen anlayamayabilir, testör çok kabiliyetli değildir çocuğunuzu demoralize eder vs vs vs sebeplerden ötürü beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bir örnek vereyim; bir öğrenci 2. aşamada 600 maksimum puan üzerinden 540 aldı. Müthiş bir puan..Ancak üçüncü aşamada elendi..Şaşkınlık verici bir sonuç. Kızım ise ikinci sınavdan 360 aldı. Üçüncü aşamaya girmeye hak kazandı. Üçüncü aşama neticesinde ise genel yeteneği kazandı. Evvela, çocuklarınızı – her ne kadar zeki de olsalar – sınav içeriğine dönük olarak hazırlayın.. Ayrıca sınav öncesi motive edin.. “Oğlum/kızım sınav esnasında sakın heyecanlanma, bilemediğin olursa moralini bozma diğer soruya geç vb” sözlerle motive edin. Örneğin, kızım bir şeyi yapamayınca hemen demoralize olur. Adeta ağlamaklı olur, sinirlenir..Ufaklığından bu yana hep böyle..Bunu bildiğim için kızımı moral/motivasyon olarak da hazırladık..İyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum..

Sınava nasıl mı hazırlayacağız?

Birinci olarak; kreş çağlarından itibaren çocuğunuzun zekasını parlatacak, bilgi birikimini artıracak aktivitelere önem verin. Birlikte oynayın. Evde etkinlikler yapın. Tarihi yerleri, müzeleri gezin. Tiyatroya gidin. “Çocuğunuzu büyütmekle kalmayın; onu yetiştirin.” Sınırlı süreyle çizgi film izletin. Evde neler yapabileceğinizle ilgili instagram da kimi sayfalar çok güzel önerilerde bulunuyor. Çocuklarınıza eğitici oyuncaklar alın. Örneğin; instagram da “kucuk.park” hesabı var. Ahşap eğitici oyuncaklar satıyor küçük park hesabı. Buradaki eğitici oyuncaklar gayet iyi. Biz kullandık. Kullanmadığım şeyleri tavsiye etmem. Çünkü bilmiyorum.

İkinci olarak; bilsem sınavına gireceği tarihten itibaren bir yıl veya daha öncesinde başlamak üzere basılı ve online kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Biz şu kaynakları kullandık ve memnun kaldık.

Kaynak sayısı bol. Kiminde Bilsem yazıyor kimin zeka geliştirme kiminde dikkat geliştirme. Ama hepsi amacımıza hizmet ediyor: Çocuğun farklı bakmasını sağlamak, zekasını daha fazla kullandırmak.

Basılı Kaynaklar:

1) Adeda Dikkat Güçlendirme Seti

1. sınıf kızım için biz 7 yaş olanı aldık. 3 kitaptan oluşuyor bu set. Sitesinden mutlaka inceleyin. Çok farklı etkinlik çeşitleri ile çocuğun zekasını kullanmayı, beyni aktif tutmayı hedefliyor.

2) Editör yayınevi 1. sınıf Bilsem Seti

1. sınıf için  öğretmenimiz bize bu seti tavsiye etti. Tek basımı var. Farklı baya konu vardı. Beğendik. 15 tatilde yaptık bunu biz. Ama siz daha geniş bir zamana yayın.

 Online Kaynaklar :

Bilgisayar/tablet üzerindeki denemelerin  basılı kaynaklara göre yararlarını şöyle sıralayabilirim:

   • Tablet ile yapılacak Bilsem grup tarama sınavlarına alışkanlık kazanma.
   • Uygulamalarda soru için ayrılan sürenin görülmesi, çocuğun kendini buna göre ayarlaması. Sınavlar süreli arkadaşlar. Zamanla ve birbirleriyle yarışıyor çocuklarımız..Ama tatlı bir yarış bu..Esasında kaybedeni yok. Herkes kazanıyor. Düşünsenize bir sene boyunca çocuğunuzun zekasını geliştirecek aktivitelerle haşır neşir oluyorsunuz. Bu sınav olmasaydı yerini ne dolduracaktı kim bilir?

Biz şu iki siteyi kullandık ve memnun kaldık.

https://www.mentalup.net

YTÜ onaylı. TÜBİTAK destekli. Pedagojik Ürün sertifikalı diyor sitesinde. Kurumsal bir kimliği olan bu sitede her şey belirli. İyi bir tanıtım sayfası var.

Yalnız ücretler biraz fazla, 6 aylık 99TL, sınırsız 249TL idi

Site üzerinden yada mobil uygulama ile kullanılabilir. BİLSEM sınavının ilk aşaması tablet üzerinde yapıldığında bu çocuğun alışkanlık kazanması adına güzel bir durum.

60’tan fazla çeşitte beyin egzersizleri varmış.

Biz bir haftalık ücretsiz üyelik ile denedik. Hergün yaklaşık 20dk sürecek 10 egzersiz veriyor. Çocuk doğru yaptığı soru üzerinden puan alıyor. Her egzersizin süresi boyunca çocuğun cevap hızına bağlı olarak sorular çıkıyor. Egzersiz sonunda genel ortalama ve çocuğun ortalaması grafik olarak gösteriliyor. Bu grafik ile kızım ilk defa sütun grafiği yorumlamayı öğrendi :))

Egzersiz çeşitleri çok güzel düşünülmüş, sitesinden mutlaka inceleyin derim. Örneğin işitsel zekayı geliştiren kuş sesleri ve onların ayırt edilmesine dayanan bir egzersiz var. Geçen gün kızım bir kuş sesi duyunca anne bu kuş hangisi acaba dedi. Resmen bu konuda farkındalık kazandırdı mentalup.

Günlük egzersizlerin seviyesi çocuğun performansına göre artıyor. Bu da beynin sürekli gelişimine katkı sağlıyor, çocuk çok basit diye sıkılmıyor.

Okullar kapanınca bir karne hediyesi kampanyası yaptılar %40 indirim, ve süresiz kullanım hakkı. Hemen üyelik yaptım. Üyeler tüm soru çeşitlerinden istediği kadar deneme yapabiliyor. Çocuğum hem mobil oyun oynasın hem zekasını geliştirsin diyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Çocuğum bağımlı olmasın diye korkan ebeveynlere de tavsiyem siz süre kontrolü yapıp, çocuğa her şeyin fazlası zararlıdır mantığını öğrettikten sonra hiç korkmayın.

Özetle çok başarılı ve profesyonel. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Sınırsız alın, günde 20 dk egzersiz yapsın çocuk zihnini canlı tutsun.

  http://www.bilsemc2.com

Bu sitenin temel amacı BİLSEM. Yıldan yıla sınavlar yapıldıkça velilerden alınan geri dönüşümler doğrultusunda zamanla gelişen, büyüyen bir site. Siteye üyelik 100TL ve  8. sınıfa kadar üyeliğimiz devam edecek.

BİLSEM grup tarama sınavına hazırlanmak için sitede tablet/bilgisayar üzerinde yapılabilen denemeler var. PDF olarak da sorular var. bir nevi basılı kaynak gibi düşünebilirsiniz.

 1. aşama için de pdf formatında kaynakları var.  İsterseniz bastırıp yapabilirsiniz isterseniz bilgisayar üzerinden okuyarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu sene uygulanan ASİS zeka ölçeğindeki hikaye ve hikayeden sorular şeklinde kş uygulamaya benzer çocuğun bilgisayar başında yapabileceği bir sınavda var.

Ayrıca sitenin sağladığı whatsapp grupları var. Burada çocuğu BİLSEM kazanmış veliler de var. BİLSEM ile alakalı bir çok soru soruluyor cevaplanıyor. Tabi arada gereksiz bir sürü yazışmada oluyor ama :D, dayanamazsanız çıkıyorsunuz gruptan. Gerçi düzeni sağlamaya çalışan mesaj kirliliğine dur demeye çalışan kişilerde var. Özetle işe yarayan gruplar.

Kurumsal bir kimliği yok sitenin. Kurumsal bir yapı olmadığından zaman zaman uygulamalar, kurallar konusunda değişiklikler yapılıyor.  Yeni kuralları, şartları kimi kullanıcılar kabul etmekte zorlansa da, itirazlar etse de sitenin sunduğu hizmetlerin pek te alternatifi olmadığından, zaten üyelik de yapıldığından pek ciddi bir hak arama olmuyor.  (Kendim bizzat üyeyim ve üyelerin gruplarında yaşanan olaylarda bizzat tecrübe ederek yazdım)

Bu sitenin farklılıkları:

 1. Herkesin birlikte yapabildiği denemeler ile çocuklar bir yarış heyecanı ile daha çok eğlenebiliyor. Tabi bunu yanlış yapıp alt sıralarda olunca moral bozukluğuna çeviredebilir. Bu durumda her zaman en iyi olamayacağını öğrenmesi de güzel.
 2. Bu site de her pazar toplu sınav oluyor, üyeler ve üye olmayanlarında girebildiği bir sınav. Bu sınav şimdilerde BİLSEM grup tarama sınavı gibi çok sayıda sorudan oluşuyor (Geçen sene grup tarama da 45 soru sorulmuş). Yani çocuk gerçek sınav ortamına biraz daha alışıyor. Bizim çocuk çok soru olunca sıkıldı başta, sonra alıştı 🙂

Özetle hedefi BİLSEM olan bu siteyi de tavsiye ediyorum.

BİLSEM öğrenci seçme sınavlarında hepinize başarılar.
Tabiki amaç BİLSEM değil, bu bir araç. Bu sayede çocuğun zekasını geliştirecek, farklı düşünmesini sağlayacak şeyler yapmasını sağlıyoruz.

Whatsapp grubundaki veliler bu tarz çalışmaların okul başarısını da arttırdığını söylüyor.

Yazı dizimiz devam edecek..

Bizi okumaya devam edin…Mutluluklar dilerim,

Paylaş

About ilgilibaba

Check Also

Büyükler için Ramazan günlüğü ve bülteni

Büyükler için Ramazan günlüğü ve bülteni

Çocukların için bir çok şey yaptık, ya kendimiz için. Bunları da bir yazıda toplayalım istedik. …

2 comments

 1. Takip edilmeye değer bir websiteniz var

 2. Adeda ve Editör yayınlarını tavsiye ederim. bilsemc2 isimli siteden uzak durun. tamamen ticari amaçlı, eğitimle alakası olmayan bir site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir