Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
Çalışan Anne’nin Doğum İzni Hakları – Benim Mutlu Ailem
Home / Hukuk / Çalışan Anne’nin Doğum İzni Hakları

Çalışan Anne’nin Doğum İzni Hakları

Merhabalar sevgili anneler

Dünyada ki en kıymetlilerimiz çocuklarımız için her zaman en iyisini isteyen annelerin sorumlulukları her geçen gün artarak devam etmektedir. Özellikle biz çalışan anneler iş hayatıyla birlikte çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyor ve onlarla kaliteli vakit geçirebilmenin yollarını arıyoruz. Koşturmacası çok olan ve yoğun çalışma hayatının içerisinde karşılaşabileceğiniz ve ayrıca aklınıza gelebilecek diğer hukuki konularda sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Bu ayki yazımda ilk olarak çalışan annenin hamilelik döneminde ve doğum sonrasında kullanabileceği izinlerin kanunda nasıl düzenlendiğini hakkında bilgi paylaşımında bulunacağım. Her anne adayı için hamileliğin özel bir süreç olması göz önüne alındığından anne adayının bu dönemi rahat, stresten uzak ve sağlıklı geçirmesi gerekmektedir ve Kanuni düzenlemeler açısından iş kanunda bu duruma göre özel düzenlemeler yapılmıştır.

4857 sayılı İş kanuna göre hamile işçilerin hakları diğer çalışanlara göre değişiklik göstermektedir. Kadın işçiler hamilelik dönemlerinde günde en fazla 7,5 saat çalıştırılabileceği düzenlenmiş ayrıca gece vardiyalarında çalışmaları da yasaklanmıştır. Hamile kadınların çalıştırılma koşulları İş Kanunu md. 74 ‘te ayrıca şu şekilde belirtilmiştir: “Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.” denilmek suretiyle çalışan annenin hamilelik sürecini rahat geçirmesi hedeflenmiştir. 

Çalışan anneler, hamilelik süresince periyodik doktor kontrolleri için ücretli izin kullanırlar, bu izinler yıllık izinden bağımsız düşünülmekle birlikte İşverenin doktor kontrolü için bu ücretsiz izinleri kadın işçiye vermek zorunda olduğu hususu da unutulmamalıdır.

Çalışan annelere doğum öncesi ve sonrası için de doğum raporu verilmektedir. Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esas alınmıştır. Doğum öncesi doğum raporu tekil gebelikler için 32. haftada başlamış olur. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, izne ayrılacağı tarih en fazla gebeliğin 37. haftası olacaktır. Bu süreçten sonra hamile işçinin çalıştırılmaya devam etmesi yasaktır. Doğum iznine doktor izni ile geç ayrılan kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir.

Çalışan annenin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılması kanunda düzenlenmiştir. Ayrıca bu süreler, çalışan annenin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre gerekli görüldüğü takdirde doktor raporu ile doğum öncesi veya sonrasında uzatılabilir. Tüm annelerimize huzurlu bir çalışma hayatı diliyorum.

Av. Sermin Yüksel

Paylaş

About Av. Sermin Yüksel

Check Also

Arabanızı Neden Okulun Bir Sokak Önüne Park Etmelisiniz?

Ben bir okul öncesi öğretmeniyim; her sabah okula arabamla gidiyorum. Çevremde birçok okul var, okula arabalarıyla bırakılan çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir