Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
Dijital detoks (1) – Benim Mutlu Ailem
Home / Sağlık / Dijital detoks (1)

Dijital detoks (1)

Dijital bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu olarak dijital detoks 

Detoks, bilindiği gibi, çeşitli yollarla vücudumuza giren ve mutlaka atık madde olarak dışarı atılması gereken toksinlerden (kimi canlı organizmalarda görülen zehir) kurtulmaya verilen isimdir. Bu toksinlerden kurtulmak için ise detoks diyeti yapılmaktadır.

Ancak; sadece yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden değil, okuduğumuz, gördüğümüz, duyduğumuz, dinlediğimiz, izlediğimiz vs. şeylerden de zarar görmekte ve hatta zehirlenmekteyiz. Bu tip şeylerin insan aklına, ruhuna, kalbine bulaştırdığı zehirlerin en etkili bulaşma kanalı ise cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon, konsollar vb. gibi dijital-elektronik araçlardır.

Ne dersiniz? Bu tip zehirlerden kurtulmak için bir nevi dijital detoks yapmak gerekmez mi? Dijital detoks yaparak kalbimizi, ruhumuzu, aklımızı ve bunlarla bağlantılı doğuştan gelen tüm yeteneklerimizi fabrika ayarlarına döndürsek iyi olmaz mı?

Cevabınız evet ise o zaman okumaya devam ediniz. Sizi ilgilendiren önemli bilgiler bulacaksınız.

Dijital detoks, hayatımıza sonradan dahil olan ancak bizi tamamen kontrol altına almış olan tüm dijitallerden uzak durarak özgürleşmek ve böylelikle bu araçların iç dünyamıza akıttığı tüm zararlı şeylerden kurtulmaktır. Ancak; kimi insanlar, çeşitli sebeplerden ötürü dijital detoksu tam anlamıyla uygulayamamaktadırlar.

İşte bu makalemizde, dijital detoksu tam anlamıyla yapamayanlara, dijital zehirlerden en az düzeyde etkilenmeleri adına bir takım pratik öneriler sıralayacağız.

1. Uyandıktan sonra 1 saat içerisinde hiçbir dijital araca el sürmeyiniz

Uyanır uyanmaz ilk işiniz cep telefonunuza sarılmak mı? (Tıpkı sigara tiryakilerinin hemen sigara paketine sarılmaları gibi). Bu mutlaka terkedilmesi gereken bir alışkanlıktır. Uyanır uyanmaz sosyal medya paylaşımlarını, e-mailleri vb. kontrol etmeniz güne çok yoğun, telaşlı ve belki de alacağınız haberlerden ötürü çok kötü bir şekilde paylaşmanız demektir. Cep telefonunuzdan uzak durmak için ilk bir saat içerisinde kültür fizik hareketleri yapıp ardından bir duş ve nihayetinde kahvaltı yapabilirsiniz. Kendinizi her sabah bu aktiviteleri yapmaya zorlamanız faydalı olacaktır. Zamanla alışkanlık halini alacaktır. Böylelikle güne zinde bir zihin ile başlamış olursunuz.

2. Size hiçbir faydası olmayan şeyleri takip etmeyi bırakınız

Dijital detoksu tamamen uygulayamıyor musunuz? O zaman size hiçbir faydası olmayan şeylerden (faydasız sosyal medya hesapları, tv programları, oyunlar vb) uzak durun. Sadece size faydası olan şeyleri takip edin. Emin olun size çok daha fazla faydası olan ve sosyal medyadan çok daha fazla seveceğiniz onlarca şey hayatta keşfedilmeyi bekliyor.

3. Uyumadan önce hiçbir dijital araç kullanmayınız

Uyku, zihin ve beden sağlığınız açısından çok önemlidir. Uykunuzu sağlıklı bir şekilde alabilmeniz için gerekli olan şeylerden birisi ise uyumadan yaklaşık yarım saat kadar önce tüm dijital-elektronik araç ve gereçlerle olan irtibatınızı kesmektir. Hatta yaklaşık yarım saat kadar önce cep telefonu, bilgisayar, konsol, tv vb. tüm dijital-elektronik araçları kapatmanızı tavsiye ederiz. Yatağa boşalmış bir zihin ile giriniz. Aksi takdirde, rüyanızda da aynı şeylerle uğraşır ve ertesi güne yorgun bir zihin ile başlarsınız.

Kısacası şu durumdan uzak durunuz!

4. Web başındayken sadece bir sayfa üzerinde yoğunlaşınız

Web başındayken birçok sayfa ile ilgilenmeyin. Çok fazla enerji tüketirsiniz. Öte yandan; yalan-yanlış bir yığın bilgi bombardımanına maruz kaldığınız için zihin yorgunluğu yaşarsınız. Örneğin; web ortamında bir makale okuyorsanız eş anlı olarak başka sayfaları da açıp zaman zaman da olsa onlara göz atmayınız. Böylesine bir yöntem zihninizi dağıtıp sizi yoracaktır.

5. Gereksiz e-mail aboneliklerinizi iptal ediniz

Muhtemelen, değişik amaçlarla, birçok web sitesine abone olmuşsunuzdur. Düzenli olarak bu web sitelerinden bilgilendirme mailleri alıyorsunuzdur. Çok büyük bir ihtimalle aldığınız bu e-mailler “gelen kutunuzu” boş yere doldurmaktan ve sizi yormaktan başka bir işe yaramıyordur. İşte dijital detoksa hazırlık aşamasında alabileceğiniz pratik tedbirlerden birisi de söz konusu gereksiz aboneliklerinizi iptal etmektir.

6. Bilgilendirme mesajı alımlarını iptal ediniz

Instagram, pinterest vb. gibi sosyal medya platformlarında takipçisi olduğunuz kullanıcılar yeni bir giriş yaptıkları zaman cep telefonunuza uyarı mesajı geliyordur. Hatta bu uyarı mesajları gün içerisinde onlarca kez tekrar edebiliyordur. İşte bu tip mesajlarda zihni yorgunluğa yol açar. Bu tür bilgilendirme mesajlarından da uzak durmanız faydalı olacaktır. Arzu ederseniz- aslında hiç yapmazsak daha iyi olacak- takipçisi olduğunuz kullanıcıları günün belli bir anında kısa bir süre içerisinde hızlıca inceleyerek aynı suni ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Hiçbir şeyin zihninizi, kalbinizi, ruhunuzu yormasına, yıpratmasına izin vermeyiniz.

Beden yorgunluğunuz yetmez mi?

Bol detokslu günler!

Paylaş

About admin

Check Also

Ramazan’da Oyun, Etkinlik, Günlük Önerileri

Ramazan’da Etkinlik, Günlük, Oyun Önerileri

Ramazana az kala anneler son hazırlıkları yapıyor. Anneler boşluğu sevmez, hemen hayırlı şeylerle doldurmak isterler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir