Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
Özel eğitime başlamadan… Sorunu farketmek – Benim Mutlu Ailem
Home / Anne Kafe / @dreamymum / Özel eğitime başlamadan… Sorunu farketmek

Özel eğitime başlamadan… Sorunu farketmek

Merhaba… Bu köşede çocuk aile sitelerinde yeterince bahsedilmeyen bir konudan, özel eğitimden bahsedeceğim. Özel eğitimle ilgili rehabilitasyon merkezlerine dair bilgilere ulaşmak, profesyonel bilgi almak kolay, bunlar heryerde mevcut. Ama özel eğitim serüveninin duygusal, maddi, manevi zorluklarından, güzelliklerinden, bu sürecin kendisinden bahseden yazılara ulaşmak oldukça zor. Burada ben, 2, 5 yasından beri özel eğitim alan oğlumuzun serüvenini anlatacağım. Umarım, yazdıklarım özel eğitim alan, almayı düşünen ailelere yardımcı olur, umut olur.

Oğlum 2,5 yasına geldiği halde baba kelimesinden başka birşey söylemiyordu. Bu durumdan şüphelenmedik. Bazı çocukların geç konuştuğunu, erkeklerin genel olarak geç konuştuğunu düşündük. Oğlum, yabancılara aşırı tepki veriyordu. Sadece yabancı kişilere değil, yeni ortamlara, yeni kıyafetlere, alışık olduğunun dışındaki herşeye tepkiliydi. Bu durumu ülke değiştirmemize, yeni ortama adapte olmasının zaman almasına bağladık, yine farklı bir durumdan şüphelenmedik.

Yeniliklere tepkisinin yanında, bazı eşyalara bağımlılık vardı. Elinden anahtarı almak çok zordu. Onunla uyumak istiyordu, onunla kreşe gidiyordu. Gittiği evlerde anahtarları almak istiyordu. Bu durumu da geçici düşündük.

2,5 yasına geldiğinden oğlumuzda tuhaf bulduğumuz el kol hareketlerini farkettik. Akşamları ellelerini havaya kaldırarak değişik hareketler yapıyordu. İşte o zaman korktuk. O gece internetten okuduklarımla korkum arttı, uyuyamadım. Ertesi gün hemen bir psikolog arkadaşımın yanına gittim, durumu anlattım. Bana ilk sorduğu şey: “Göz teması nasıl” idi.  Bir de “ismine tepki veriyor mu?” Göz teması yoktu oğlumun. Defalarca ismini söylesem de dönüp bakmıyordu.  Bunların bu kadar önemli olduğunu nerden bilebilirdim. Sağlıklı bir çocuğumuz vardı, oğlum da onun gibi büyüyecek diye düşünüyorduk. Arkadaşım tedirgin bir şekilde otizm olabilir dedi, hemen tanıdığı bir çocuk psikiatristini arayarak bizim için randevu aldı.

Çocukların bebekliklerinden itibaren göz teması kurması ve isimlerine dönüp bakmaları tepki vermeleri çok çok önemli. Eğer çocuğunuzda bu iki konuda sıkıntı farkediyorsanız hemen bir çocuk psikoloğundan ya da çocuk psikiyatristinden randevu alın.

Bir sonraki yazımda, ilk psikiyatr görüşmemizi ayrıntılarıyla yazacağım. Çocuklarımızla nasıl oynamamız gerektiğini, onları nasıl açabileceğimizi doktorumuzun bize anlattığı şekilde detaylandıracağım.

Paylaş

About dreamymum

Check Also

Arabanızı Neden Okulun Bir Sokak Önüne Park Etmelisiniz?

Ben bir okul öncesi öğretmeniyim; her sabah okula arabamla gidiyorum. Çevremde birçok okul var, okula arabalarıyla bırakılan çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir