Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
Bilsem Sınavı (5) – Benim Mutlu Ailem
Home / Baba Kafe / @ilgilibaba / Bilsem Sınavı (5)

Bilsem Sınavı (5)

Merhaba Sevgili Veliler,

Bilsem sınavına ilişkin yazı dizimiz devam ediyor. Çocuğunuz Bilsem sınavını kazandı; gayet iyi. Kazanamadı; sorun edilecek bir konu değil. Bilsem’e kayıt olma aşamasına geldiniz. Yeni bir konu ile karşı karşıyayız. Konumuz şu:  Her ilde ve her ilin her ilçesinde Bilim ve Sanat Merkezi var mıdır? Bilsem sınavını kazanan bir öğrencinin evine yakın bir Bilsem’de öğrenim görmesi mümkün müdür?

Tecrübelerimiz ve resmi kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiler ışığında bu soruyu şöyle yanıtlayayım: Kuşbakışı olarak şöyle bir giriş yapalım.  Bilim ve Sanat merkezleri maalesef bugün itibariyle her ilde yok. Öte yandan; mevcut bulunduğu her ilin her ilçesinde de yok. Bir başka ifadeyle; bilim ve sanat merkezlerinin sayısı sınırlı olmakla birlikte MEB resmi olarak her ile mutlaka Bilsem açılacağını vaad etti. Bu iyi bir haber. Umarım sizin çocuğunuz Bilsem sınavını kazanana kadar evinize çok yakın bir yerde Bilsem açılır.

Şimdi, kendi tecrübemizden hareketle konuyu biraz daha detaylandırmak istiyorum.

Kızım Bilsem genel yetenek alanını kazandı. İstanbul Maltepe ilçesinde ikamet ediyoruz. Bu ilçede Bilsem yok. MEB tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da her Bilsem şubesine bir yetki alanı tanımlamış. İstanbul Anadolu yakasında bugün itibariyle 3 adet Bilsem var. Bu merkezler Kadıköy, Kartal ve Ataşehir ilçelerinde mevcut. Maltepe’de ikamet eden ve Bilsem sınavını kazanan öğrenciler otomatik olarak Kadıköy Bilsem’e kayıt yaptırma hakkını elde ediyorlar. Biz de dün Kadıköy Bilsem’e kayıt yaptırdık. Ancak; evimize çok uzak. Kızım 7 yaşında olduğu için hem kendisine hem de bize gidip gelmek zor olacaktı. Yeterli öğrenci bulunması halinde servis hizmetinin sağlanacağını – tabi ki ücretli – ifade ettiler. Ancak; servis hizmetinden faydalansak da kızım için çok zor olacaktı. İstanbul trafiği malum.

Dolayısıyla; biz de – yönetmeliğin bize verdiği hakla – Kartal Bilsem’e başvurduk. Nakil yaptırmak istediğimizi söyledik. Müdür Bey’de 28 Ağustos tarihinde başvurmamızı söyledi. O zamana kadar, Kartal Bilsem’in sorumlu olduğu ilçelerden kayda gelen öğrencilerin kayıtları tamamlanacakmış. Yeterli boşluk olması halinde kaydımızı aldırabilirmişiz. Müdür yardımcı ise şöyle bir yol önerdi ve dedi ki eğer ikametgahınız veya çocuğunuzun okuduğu ilkokul Kartal sınırları içerisinde olursa nakil işlemlerinizi hemen yaparız.

Bir iki güne yol haritamızı belirleyeceğiz. Bir sonraki yazımda – eğer netleşirse – sizi sonuçtan haberdar ederim.

Toparlamak gerekirse, her ilde ve her ilçede Bilsem yok. İstanbul Anadolu yakasında 14 ilçe var ve bunların sadece üçünde Bilsem var. Ancak; sayıları hızla artıyor. Bu satırları yazarken dahi yeni bir şube açılmasına karar verilmiş olabilir. Dolayısıyla burada uzun uzadıya Bilsem listesi vermeye gerek  yok. Çocuğunuzun naklini bir Bilsem şubesinden bir başka Bilsem şubesine yaptırma hakkına her zaman sahipsiniz. Her ne kadar Kartal şube müdürü, yeterli boşluk olursa naklinizi yaparız şeklinde bir açıklama yapsa da eski bir Bilsem idarecesi arkadaşım naklin zorunlu olduğunu, geri çevrilemeyeceğini ifade etti. Bakalım ne olacak..

Tekrar görüşmek üzere,

Mutlu kalın,

 

Paylaş

About ilgilibaba

Check Also

Büyükler için Ramazan günlüğü ve bülteni

Büyükler için Ramazan günlüğü ve bülteni

Çocukların için bir çok şey yaptık, ya kendimiz için. Bunları da bir yazıda toplayalım istedik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir