Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/u7894096/benimmutluailem.com/wp-content/plugins/wp-slimstat/wp-slimstat.php on line 1765
BİLSEM sınavı ve kaynaklar – Benim Mutlu Ailem
Home / Anne Kafe / @annenindilinden / BİLSEM sınavı ve kaynaklar

BİLSEM sınavı ve kaynaklar

Kısaca BİLSEM olarak bilinen Bilim ve Sanat Merkezleri, MEB’e bağlı kurumlardır. Bu kurumlarda özel yetenekli öğrencilere okul dersleri haricinde genel yetenek, resim ve müzik alanlarında ek eğitimler veriliyor.

Öğrenci seçimi ise 2 aşamadan oluşuyor:
1. aşama BİLSEM Grup Tarama Testi: Tablet üzerinde  okullarda toplu olarak uygulanacak
2. aşama Bireysel Değerlendirme : Rehberlik araştırma merkezlerinde(RAM) birebir uzman/testör tarafından yapılacak. Bu aşamada geçen sene KBIT-2 (Kaufman Brief-2) zeka testi uygulanmış . 2017 yılında ise, 1. ve 2. sınıflara Türkiye’de geliştirilen ASİS zeka testi uygulandı.

ASİS te çocuklardan aldığımız bilgiler ışığında şu tarz sorular sorulduğunu anladık 1. sınıf için:

 1. Uzun bir hikaye okundu. sonra hikayedeki ince noktalar çocuğa soruldu. Hikaye bir çocuğun rüyası idi. Hikayede geçen tren hangi renkti, masaya sırası ile hangi yiyecekleri koydu gibi ince ayrıntıya dikkat edilmesi ve çocuğun can kulağı ile dinlemesi gereken tarzda sorular soruldu.
 2. Eş anlamlı kelime sorusu.  Örneğin fil büyük bir hayvandır. Bunu farklı nasıl söylersin dendi. Fil kocaman bir hayvandır diyebilir çocuk.
 3. Bazı şekiller gösterildi diğer sayfadaki şekillerin içinden bir öncekini bulması istendi.

2016-2017 yılı öğrenci seçimlerine sadece 1, 2 ve 3. sınıfa devam öğrenciler katılabiliyordu.

BİLSEM ile alakalı tüm sorularınıza şu klavuzdan bakabilirsiniz:2016-2017 BİLSEM klavuzu

BİLSEM SINAVINA HAZIRLIK

BİLSEM sınavlarına hazırlanmak için ise iki seçenek var: Basılı kaynaklar ve bilgisayar ortamındaki (Online) kaynaklar. Özellikle ilk aşama için online bir kaynak üzerinden deneme yapmak çocuğun sınav ortamına hazır olması açısından çok önemli.

Bu sınava hazırlığı geniş bir zamana yaymak lazım. Konsantre bir çalışma tarzı çocukta bıkkınlık yapıyor, sıkılıyor çocuk. En iyisi zihni canlı tutmak adına tüm hayata yayılmış bir sistem uygulamak. Basılı kaynakları sınava kısa bir süre kalınca alıp hemen yapalım demek çok kötü. Biz biraz geç başlamışız mesela. Bazen daha çok şey yapmak zorunda kaldık ve sıkıldı. Sınava doğru serbest bıraktım artık.

Özellikle oyun şeklinde şeylerde yapılmalı, çocuk hep kaynaklardan hazırlanmamalı. Biz şunları yaptık tavsiye ederiz:

  • Kelime zinciri oyunu: bir kelime söyle, son harfi ile diğer oyuncu yeni kelime söylesin. Ayşe – Erik – Kalem. Bu oyunun ikinci aşaması ise son hece ile kelime bulma. İkinci dönem 1.sınıflar hece kavramını da öğrenmiş olduğundan hem okula tekrar hem zekayı kullanma beyni canlı tutma. Ayşe- ŞeftaliLimon- Montaj. Hece ile kelime bulamazsak birer harf azaltarak kelime türettik. Örneğin Montaj kelimesinden sonra taj ile kelime bulamadık, aj ile denedik ajan dedik. Yine bulamazsak bu sefer  ile devam edecektik.
  • Hikaye tamamlama oyunu: Bir kişi hikayeye başlar bir yerde durur diğer kişi devam eder. Bir kaç cümle sonra durur. Diğer kişi devam eder.
  • Bilmece uydurmaca oyunu: Nesneler için bilmeceler uydurduk. Bazen kafiyeli bazen kafiyesiz. Çocuk bilmece uydururken bir nesneyi tarif etmeyi tanımlamayı öğrendi. Bilmecenin cevabını bulurken beyninin derinliklerine gitti ve öğrendiklerinden tarif edilen nesneyi buldu. Örneğin: yersen beni iyi gelirim gözlerine, tavşanlarda sever beni (havuç). Gökteyim ısıtırım seni (güneş)

Basılı Kaynaklar:

Bu noktada kaynak sayısı bol. Kiminde Bilsem yazıyor kimin zeka geliştirme kiminde dikkat geliştirme. Ama hepsi amaca hizmet ediyor. Çocuğun farklı bakmasını sağlamak, zekasını daha fazla kullandırmak.

Adeda Dikkat Güçlendirme Seti

   1. sınıf kızım için biz 7 yaş olanı aldık. 3 kitaptan oluşuyor bu set. Sitesinden mutlaka inceleyin. Çok farklı etkinlik çeşitleri ile çocuğun zekasını kullanmayı, beyni aktif tutmayı hedefliyor.

Editör yayınevi 1. sınıf Bilsem Seti

1. sınıf için  öğretmenimiz bize bu seti tavsiye etti. Bu yıl piyasaya çıkmış. Tek basımı var. Farklı baya konu vardı. Beğendik. 15 tatilde yaptık bunu biz. Ama siz daha geniş bir zamana yayın.

 

Online Kaynaklar :

online yerine ne desem bilemedim 🙁

Bilgisayar/tablet üzerindeki denemelerin  basılı kaynaklara göre yararlarını şöyle sıralayabilirim:

   • Tablet ile yapılacak Bilsem grup tarama sınavlarına alışkanlık kazanma.
   • Uygulamalarda soru için ayrılan sürenin görülmesi, çocuğun kendini buna göre ayarlaması. Sınavda süre var.

Maalesef bu konuda pek fazla seçenek yok. Araştırmalarım sonunda 2 tane site bulabildim 🙁

https://www.mentalup.net

YTÜ onaylı. TÜBİTAK destekli. Pedagojik Ürün sertifikalı diyor sitesinde. Kurumsal bir kimliği olan bu sitede her şey belirli. İyi bir tanıtım sayfası var.

Yalnız ücretler biraz fazla, 6 aylık 99TL, sınırsız 249TL idi

Site üzerinden yada mobil uygulama ile kullanılabilir. BİLSEM sınavının ilk aşaması tablet üzerinde yapıldığında bu çocuğun alışkanlık kazanması adına güzel bir durum.

60’tan fazla çeşitte beyin egzersizleri varmış.

Biz bir haftalık ücretsiz üyelik ile denedik. Hergün yaklaşık 20dk sürecek 10 egzersiz veriyor. Çocuk doğru yaptığı soru üzerinden puan alıyor. Her egzersizin süresi boyunca çocuğun cevap hızına bağlı olarak sorular çıkıyor. Egzersiz sonunda genel ortalama ve çocuğun ortalaması grafik olarak gösteriliyor. Bu grafik ile kızım ilk defa sütun grafiği yorumlamayı öğrendi :))

Egzersiz çeşitleri çok güzel düşünülmüş, sitesinden mutlaka inceleyin derim. Örneğin işitsel zekayı geliştiren kuş sesleri ve onların ayırt edilmesine dayanan bir egzersiz var. Geçen gün kızım bir kuş sesi duyunca anne bu kuş hangisi acaba dedi. Resmen bu konuda farkındalık kazandırdı mentalup.

Günlük egzersizlerin seviyesi çocuğun performansına göre artıyor. Bu da beynin sürekli gelişimine katkı sağlıyor, çocuk çok basit diye sıkılmıyor.

Okullar kapanınca bir karne hediyesi kampanyası yaptılar %40 indirim, ve süresiz kullanım hakkı. Hemen üyelik yaptım. Üyeler tüm soru çeşitlerinden istediği kadar deneme yapabiliyor. Çocuğum hem mobil oyun oynasın hem zekasını geliştirsin diyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Çocuğum bağımlı olmasın diye korkan ebeveynlere de tavsiyem siz süre kontrolü yapıp, çocuğa her şeyin fazlası zararlıdır mantığını öğrettikten sonra hiç korkmayın.

Özetle çok başarılı ve profesyonel. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Sınırsız alın, günde 20 dk egzersiz yapsın çocuk zihnini canlı tutsun.

  http://www.bilsemc2.com

Bu sitenin temel amacı BİLSEM. Yıldan yıla sınavlar yapıldıkça velilerden alınan geri dönüşümler doğrultusunda zamanla gelişen, büyüyen bir site. Siteye üyelik 100TL ve  8. sınıfa kadar üyeliğimiz devam edecek.

Güncelleme : Geçen sene(2016) satış yapılırken 8. sınıfa kadar kullanabilir denmişti. Ancak okulların başladığı zaman sisteme giremez olduk. Site yönetimine arkadaşım sorduğunda yeniden para ödeyeceksiniz denmiş 🙁 . Ben sorduğumda ise hiç bir cevap alamadım maalesef. Bu seneki (2017) satışlarda ise ücretin dönemli olduğu söyleniyor.

BİLSEM grup tarama sınavına hazırlanmak için sitede tablet/bilgisayar üzerinde yapılabilen denemeler var. PDF olarak da sorular var. bir nevi basılı kaynak gibi düşünebilirsiniz.

2. aşama için de pdf formatında kaynakları var.  İsterseniz bastırıp yapabilirsiniz isterseniz bilgisayar üzerinden okuyarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu sene uygulanan ASİS zeka ölçeğindeki hikaye ve hikayeden sorular şeklinde kş uygulamaya benzer çocuğun bilgisayar başında yapabileceği bir sınavda var.

Ayrıca sitenin sağladığı whatsapp grupları var. Burada çocuğu BİLSEM kazanmış veliler de var. BİLSEM ile alakalı bir çok soru soruluyor cevaplanıyor. Tabi arada gereksiz bir sürü yazışmada oluyor ama :D, dayanamazsanız çıkıyorsunuz gruptan. Gerçi düzeni sağlamaya çalışan mesaj kirliliğine dur demeye çalışan kişilerde var. Özetle işe yarayan gruplar.

Kurumsal bir kimliği yok sitenin. Kurumsal bir yapı olmadığından zaman zaman uygulamalar, kurallar konusunda değişiklikler yapılıyor.  Yeni kuralları, şartları kimi kullanıcılar kabul etmekte zorlansa da, itirazlar etse de sitenin sunduğu hizmetlerin pek te alternatifi olmadığından, zaten üyelik de yapıldığından pek ciddi bir hak arama olmuyor.  (Kendim bizzat üyeyim ve üyelerin gruplarında yaşanan olaylarda bizzat tecrübe ederek yazdım)

Bu sitenin farklılıkları:

 1. Herkesin birlikte yapabildiği denemeler ile çocuklar bir yarış heyecanı ile daha çok eğlenebiliyor. Tabi bunu yanlış yapıp alt sıralarda olunca moral bozukluğuna çeviredebilir. Bu durumda her zaman en iyi olamayacağını öğrenmesi de güzel.
 2. Bu site de her pazar toplu sınav oluyor, üyeler ve üye olmayanlarında girebildiği bir sınav. Bu sınav şimdilerde BİLSEM grup tarama sınavı gibi çok sayıda sorudan oluşuyor (Geçen sene grup tarama da 45 soru sorulmuş). Yani çocuk gerçek sınav ortamına biraz daha alışıyor. Bizim çocuk çok soru olunca sıkıldı başta, sonra alıştı 🙂

Özetle hedefi BİLSEM olan bu siteyi de tavsiye ediyorum.

 

BİLSEM öğrenci seçme sınavlarında hepinize başarılar.
Tabiki amaç BİLSEM değil, bu bir araç. Bu sayede çocuğun zekasını geliştirecek, farklı düşünmesini sağlayacak şeyler yapmasını sağlıyoruz. Whatsapp grubundaki veliler bu tarz çalışmaların okul başarısını da arttırdığını söylüyor.

 

Paylaş

About annenindilinden

Blog yazmayı seven iki kız annesi. Daha doğrusu anne olmayan çalışan bir bilgisayar mühendisi :D. Annelik tecrübelerini paylaşmak için burada. Sloganı: Tecrübe > teori.

Check Also

Küçük Ağacın Eğitimi – Forrest Carter

1930’ların Amerika’sında dedesiyle birlikte yaşayan 5 yaşındaki kızılderili Küçük Ağaç’ın, doğayla iç içe ve barış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir